Skip to content

Szczepionka wirusa brodawczaka ludzkiego u mężczyzn

5 miesięcy ago

520 words

W 2006 r. Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała szczepionkę przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) do stosowania u kobiet w wieku od 9 do 26 lat. Szczepionka pomaga zapobiegać rakowi szyjki macicy, przedrakowym zmianom narządów płciowych i brodawkom narządów płciowych. Obecnie trwają próby szczepionki u mężczyzn. Jeśli próby te wykazują ochronę przed HPV dla mężczyzn i jeśli FDA udziela licencji na szczepionkę, czy powinniśmy promować jej stosowanie u mężczyzn.
Infekcja HPV jest najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową u młodych ludzi w wieku od 15 do 24 lat. Ocenia się, że w 2000 roku było 4,6 miliona nowych przypadków HPV w tej grupie wiekowej.1 Wiele badań silnie wiąże HPV z rakiem szyjki macicy. Pomimo testów Papanicolaou i programów nadzoru cytologicznego, w Stanach Zjednoczonych odnotowuje się około 11 000 nowych przypadków raka szyjki macicy rocznie, z czego około 4000 zgonów rocznie.
Zetknąłem się z pewnymi trudnościami w przekonaniu moich pacjentek, że powinny przyjąć szczepionkę. Starsze nastolatki i młode osoby dorosłe martwią się krótko- i długoterminowymi efektami ubocznymi. Rodzice sprzeciwiają się głosom, twierdząc, że ich córki nie są aktywne seksualnie i nie są zagrożone. Mają także obawy o skuteczność.
O wiele trudniejszym zadaniem będzie przekonanie samców i ich rodziców, że mężczyźni powinni mieć szczepionkę. W rozmowach z niektórymi z moich mężczyzn pacjenci kwestionują ich potrzebę szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy. Wśród pacjentów płci męskiej jest bardzo mało zrozumienia, że mają one niezwykle ważną rolę w przekazywaniu HPV i długotrwałych klinicznych następstw. Jeśli ubezpieczyciele zdrowotni nie płacą za szczepienia przeciw HPV u mężczyzn, będzie to prawie nie do pokonania zadanie przekonania pacjentów płci męskiej i ich rodziców, że powinni oni przejść szczepienia.
Mężczyźni zaszczepieni przeciwko HPV będą chronić siebie i swoich partnerów. Zgodnie z immunologią stada, szczepienia dużych grup ludzi oznaczają, że osoby, które nie zostały zaszczepione przeciwko HPV, będą miały większą ochronę przed zachorowaniem.
Wiele młodszych nastolatków płci męskiej nie ma zdolności do myślenia w przyszłości, aby zrozumieć konsekwencje HPV lub szczepienia przeciwko HPV. Nastolatkowie prawdopodobnie nie przyznają się, że uprawiają seks, a nawet go rozważają. Rodzice muszą przyjąć odpowiedzialność za zapewnienie, że ich synowie są zaszczepieni, a samce również powinny wziąć na siebie odpowiedzialność.
Argument za szczepieniem mężczyzn powinien koncentrować się nie tylko na chorobach, które może zapobiegać, ale także na skutkach dla ich partnerów seksualnych. Oprócz mężczyzn i ich rodziców, lekarze powinni uznać tę odpowiedzialność i wspierać szczepienia mężczyzn. Ubezpieczyciele zdrowotni są odpowiedzialni za zapewnienie refundacji za szczepienia przeciwko HPV u mężczyzn.
Mark A. Goldstein, MD
MassGeneral Hospital for Children, Boston, MA 02114
org
Odniesienie1. Weinstock H, Berman S, Cates W Jr. Choroby przenoszone drogą płciową wśród młodzieży amerykańskiej: szacunki częstości występowania i prewalencji, 2000. Perspect Sex Reprod Health 2004; 36: 6-10
Crossref Web of Science Medline
(2)
[podobne: choroby przewlekłe klasyfikacja, ospa bostońska zdjęcia, protezy akrylowe ]

0 thoughts on “Szczepionka wirusa brodawczaka ludzkiego u mężczyzn”

Powiązane tematy z artykułem: choroby przewlekłe klasyfikacja ospa bostońska zdjęcia protezy akrylowe